• Polski
 • Italiano

e-mail:

skype: iwonapilot

tel.: +48 501 406 155

Są miejsca w Krakowie, które po prostu trzeba zobaczyć. Być w Krakowie i nie odwiedzić Wawelu, Rynku Głównego, Plant czy Placu Matejki to jak być w Rzymie i nie zobaczyć Papieża.

Pozwól mi zabrać się w tę niezapomnianą podróż!

Skontaktuj się ze mną »

« Wróć do wszystkich wycieczek

Najważniejsze zabytki Krakowa

Zobacz większą mapę »

Zamek Królewski Naszą wyprawę rozpoczynamy od spotkania przy Smoczej Jamie na Wzgórzu Wawelskim. Stamtąd przechodzimy do przepięknej katedry, w której przez wieki koronowano królów Polski i gdzie wielu z nich spoczywa do tej pory. Następnie zwiedzamy zamek królewski, w którym m.in. oglądamy unikalną na skalę europejską kolekcję arrasów. Odwiedzamy również kryptę od Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie został pochowany prezydent Lech Kaczyński wraz z żoną - ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Potem schodzimy ze Wzgórza i wchodzimy w ulicę Kanoniczną - najstarszą ulicę Krakowa. Tutaj każdy dom ma swoją niepowtarzalną historię. Następnie przez plac Marii Magdaleny przechodzimy na ulicę Grodzką. Odwiedzamy sąsiadujące ze sobą dwa kościoły. Pochodzący z XI w. kościół św. Andrzeja jest jedną z nielicznych w Polsce tak doskonale zachowaną budowlą w stylu romańskim. W stojącym obok barokowym kościele św. Piotra i Pawła w każdy czwartek można obejrzeć pokaz wahadła Foucaulta.
Obydwa te kościoły, mimo że zbudowane w zupełnie różnych okresach historii są znakomitym świadectwem trwającej od wieków przyjaźni polsko-włoskiej. Kościół św. Andrzeja został w XVIII wieku ozdobiony stiukami autorstwa Baltazara Fontany. Z kolei zarówno plan kościoła św. Piotra i Pawła jak i jego fasada wzorowane są na wczesnobarokowych, jezuickich kościołach rzymskich Il Gesu Vignoli i S. Andrea della Valle Maderny.

Kościół św. Andrzeja Kościół św. Piotra i Pawła

Kontynuujemy nasz spacer ulicą Grodzką kierując się w stronę Rynku Głównego. W ten sposób mamy możliwość poczuć się przez chwilę jak nowo koronowany król Polski. Tą bowiem drogą każdy król po koronacji przechodził na Rynek gdzie odbywało się spotkanie z mieszczanami Krakowa. Po drodze mijamy kościół św. Trójcy z zakonem Dominikanów gdzie znajduje się grób św. Jacka Odrowąża, kanonizowanego przez samego świętego Dominika, magistrat Krakowa w dawnym pałacu Wielopolskich i pawilon Wyspiańskiego gdzie dopiero 100 lat po śmierci artysty zostały zrealizowane trzy witraże zaprojektowane przez niego.

Następnie przez krużganki klasztoru Franciszkanów wchodzimy do kościoła św. Franciszka z Asyżu i wychodzimy przed Pałacem Biskupim. To tutaj, na Franciszkańskiej 3, najpierw jako biskup Krakowa, a następnie w trakcie każdej ze swoich pielgrzymek zatrzymywał się Karol Wojtyła - papież Jan Paweł II.

W dalszej kolejności wchodzimy na Planty. Ten niezwykły park miejski otaczający Stare Miasto powstał w XIX wieku i bardzo szybko stał się jednym z ulubionych miejsc odpoczynku wszystkich mieszkańców. Spacerowym krokiem dochodzimy do dzielnicy uniwersyteckiej. Tutaj mamy możliwość zobaczyć Collegium Novum - siedzibę rektoratu najstarszego w Polsce uniwersytetu - Uniwersytetu Jagiellońskiego. To tutaj właśnie w 1939 roku Niemcy aresztowali i wywieźli do obozów koncentracyjnych prawie 200 polskich uczonych.

Dalej przechodzimy do Collegium Maius - pierwszego budynku Akademii Krakowskiej, powstałego już w XV w. Następnie ulicą św. Anny dochodzimy do Rynku Głównego. Tutaj w samo południe wchodzimy do pierwszego kościoła parafialnego Krakowa, który nosi wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie będziemy podziwiać otwarcie wielkiego, drewnianego ołtarza Wita Stwosza. Po wyjściu z kościoła wysłuchamy hejnału Sukiennice z wieży mariackiej, który jest grany co godzinę, 24 godziny na dobę, na cztery strony świata. Zobaczymy też inne stałe elementy Rynku Głównego - Sukiennice, krakowskie kwiaciarki, u których o dowolnej porze dnia i nocy można kupić kwiaty, oraz wszędobylskie gołębie.

Następnie przejdziemy ulicą Floriańską - najbardziej znaną krakowską ulicą - do obronnych murów średniowiecznych i Barbakanu. To jedyne pozostałości miejskich fortyfikacji średniowiecznych. Naszą wycieczkę zakończymy na placu Matejki, gdzie zobaczymy pomnik poświęcony bitwie pod Grunwaldem, kościół św. Floriana gdzie Jan Paweł II był wikariuszem w latach 50’ i Akademię Sztuk Pięknych gdzie rektorem był Jan Matejko.

« Wróć do wszystkich wycieczek

Czas trwania

4 godziny

Miejsce rozpoczęcia

Smocza Jama na Wzgórzu Wawelskim

Miejsce zakończenia

Plac Jana Matejki

Po drodze

 • Wzgórze Wawelskie
 • ulica Kanoniczna
 • plac Marii Magdaleny
 • ulica Grodzka
 • kościół św. Andrzeja
 • kościół św. Piotra i Pawła
 • kościół św. Trójcy
 • Pawilon Wyspiańskiego
 • magistrat Krakowa
 • kościół. św. Franciszka z Asyżu
 • Pałac Biskupów
 • Planty
 • Collegium Novum
 • Collegium Maius
 • Rynek Główny
 • ulica Floriańska
 • Barbakan
 • kościół św. Floriana
 • Akademia Sztuk Pięknych
 • Plac Matejki

Zainteresowany wycieczką?

O takiej wycieczce marzyłeś? A może chciałbyś zobaczyć coś innego?

Przygotuję dla Ciebie ofertę. Ustalimy czego potrzebujesz, jakie terminy są najbardziej odpowiednie,co chciałbyś zobaczyć.

Skontaktuj się ze mną!

Masz dodatkowe pytania?

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej albo doprecyzować szczegóły?

Zadzwoń:
tel: +48 501 406 155
skype: iwonapilot

lub napisz:

Zobacz również inne wycieczki

Przekonaj się, jakie jeszcze wycieczki wybierają moi goście.

Sprawdź co oferuję

Wskażę miejsca warte Twojej uwagi. Ułożę dla Ciebie i Twojej grupy indywidualny program wycieczki.

Przeczytaj pełną ofertę »