• Polski
 • Italiano

e-mail:

skype: iwonapilot

tel.: +48 501 406 155

Plac targowy. Rytualna łaźnia. Synagoga. Getto. Obóz koncentracyjny Płaszów. Zobacz miejsca powiązane z życiem Żydów w Polsce. Dowiedz się więcej na temat ich historii.

Zapraszam do wzięcia udziału w tej skłaniającej do refleksji wyprawie.

Skontaktuj się ze mną »

« Wróć do wszystkich wycieczek

Śladami Żydów w Polsce

Zobacz większą mapę »

Dzień 1

Naszą podróż rozpoczynamy na ulicy Szerokiej, w samym sercu krakowskiego Kazimierza. Kazimierz to dzielnica, gdzie w XV w. z centrum Krakowa przeniosła się gmina żydowska i którą Żydzi zamieszkiwali przez kolejne stulecia. Możemy w niej obserwować wzajemne przenikanie się tradycji chrześcijańskich oraz żydowskich - tylko tutaj spotkamy np. krzyżujące się ze sobą ulice Rabina Meiselsa i Bożego Ciała.

To tutaj właśnie, na Szerokiej, od 1988 roku odbywa się „Szalom na Szerokiej” - finałowy koncert Festiwalu Kultury Żydowskiej, mającego na celu popularyzację kultury żydowskiej.

Synagoga Stara Przy Szerokiej 24 odwiedzimy synagogę Starą. Była to pierwsza synagoga wybudowana na Kazimierzu. Obecnie to jeden z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Europie. Znajduje się tu filia muzeum historycznego Krakowa ze zbiorami poświęconymi kulturze i historii Żydów w Krakowie i w Polsce.

Następnie przejdziemy przez plac, na którym niegdyś codziennie odbywał się targ. Zobaczymy miejsce, gdzie przez wieki znajdowała się łaźnia rytualna. Potem zwiedzimy synagogę Remuh z cmentarzem z XVI wieku. Jest to jedna z dwóch czynnych synagog w Krakowie i jedyna, w której regularnie odbywają się nabożeństwa.

Spacerem przejdziemy na plac Nowy. Na środku tego placu znajduje się budynek „okrąglaka” - dawnej rzeźni rytualnej. Obecnie miejsce to znane jest z najlepszych w mieście zapiekanek, którymi o każdej porze dnia i nocy zajadają się zarówno turyści jak i mieszkańcy. Po drodze zobaczymy kolejne synagogi: synagogę Wysoką z salą modlitewną usytuowaną na piętrze i księgarnią, gdzie można kupić również płyty CD z muzyką klezmerską oraz synagogę Izaaka- największą i najokazalszą w Krakowie z bogatą dekoracją stiukową.

Synagoga Tempel W dalszej kolejności przejdziemy na podwórko, gdzie była kręcona scena likwidacji getta do filmu „Lista Schindlera”. Następnie zaś zobaczymy czwartą dzisiejszego dnia synagogę. To synagoga Tempel z ciekawymi witrażami, drewnianą galerią dla kobiet i możliwością zobaczenia tory w szafie ołtarzowej. Co ważne, obecnie to nie tylko miejsce praktyk religijnych, ale również prężnie rozwijający się ośrodek kultury żydowskiej, w którym odbywają się liczne koncerty i spotkania, szczególnie podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Potem przejdziemy przez Plac Wolnica - główny plac Kazimierza, prawie tak duży jak Rynek Główny w centrum Krakowa. Znajduje się tutaj dawny budynek ratusza oraz kościół Bożego Ciała. Stamtąd przez most przejdziemy do dzielnicy Podgórze gdzie w marcu 1941 roku hitlerowcy utworzyli getto. Dojedziemy do Placu Bohaterów Getta, na którym znajduje się 70 rzeźb krzeseł. Inspiracją do ich ustawienia był opis z książki Tadeusza Pankiewicza "Apteka w getcie krakowskim" - autor wspominał krzesła wyniesione na plac podczas akcji opróżniania domów po ostatnich mieszkańcach getta.

Plac Bochaterów Getta Apteka pod Orłem

Przy Placu znajduje się Apteka pod Orłem. Była ona konspiracyjnym miejscem kontaktowym i pomocowym dla Żydów mieszkających w getcie. Jej właściciel, wspominany już Tadeusz Pankiewicz, otrzymał medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Następnie zobaczymy zachowany fragment muru, który otaczał krakowskie getto. W następnej kolejności zwiedzimy muzeum usytuowane w dawnej fabryce Schindlera, pokazujące Kraków w latach okupacji.

Stamtąd przejdziemy drogę do obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Dla wielu Żydów była to ostatnia droga w życiu. Tą trasą co roku 13 marca przechodzi Marsz Pamięci, który odbywa się w rocznicę likwidacji krakowskiego getta. Następnie zobaczymy "szary domek" gdzie torturowano więźniów, dom Amona Gotha - komendanta obozu w Płaszowie i przejdziemy na teren dawnego obozu, gdzie zobaczymy miejsca egzekucji. Na zakończenie pierwszego dnia dojdziemy pod 7-metrowy Pomnik Ofiar Faszyzmu z przejmującą symboliką wyrwanych serc, gdzie zakończymy zwiedzanie.

Dzień 2

Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu Drugi dzień wycieczki poświęconej historii Żydów w Polsce to zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem wstrząsającego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. W zależności od dokonanego przez uczestników wyboru, może ono trwać od 3 do 8 godzin. W tym czasie zwiedzimy obozy Auschwitz I i Brzezinkę. Zobaczymy m.in. słynną bramę z napisem „Arbeit macht Frei”, krematorium, w których mordowano ludzi z użyciem cyklonu B i ruiny krematoriów w Brzezince, przejmujące wystawy pokazujące dowody rzeczowe - przedmioty odebrane zamordowanym Żydom, czy życie codzienne w obozie. Jedno jest pewne - niezależnie od czasu trwania zwiedzania każdy wyjedzie z tego miejsca głęboko poruszony i pogrążony w zadumie.

« Wróć do wszystkich wycieczek

Czas trwania

Dzień 1 - 4 godziny
Dzień 2 - od 4 do 8 godzin

Miejsce rozpoczęcia

Dzień 1 - ulica Szeroka
Dzień 2 - Auschwitz I

Miejsce zakończenia

Dzień 1 - obóz koncentracyjny
w Płaszowie
Dzień 2 - Brzezinka

Po drodze

 • ulica Szeroka
 • synagoga Stara
 • synagoga Remuh
 • Plac Nowy
 • synagoga Wysoka
 • synagoga Izaaka
 • synagoga Tempel
 • Plac Wolnica
 • Plac Bohaterów Getta
 • Apteka pod Orłem
 • fabryka Schindlera
 • obóz koncentracyjny w Płaszowie
 • pomnik Ofiar Faszyzmu
 • obozy koncentracyjne Auschwitz I
  i Brzezinka

Zainteresowany wycieczką?

O takiej wycieczce marzyłeś? A może chciałbyś zobaczyć coś innego?

Przygotuję dla Ciebie ofertę. Ustalimy czego potrzebujesz, jakie terminy są najbardziej odpowiednie,co chciałbyś zobaczyć.

Skontaktuj się ze mną!

Masz dodatkowe pytania?

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej albo doprecyzować szczegóły?

Zadzwoń:
tel: +48 501 406 155
skype: iwonapilot

lub napisz:

Zobacz również inne wycieczki

Przekonaj się, jakie jeszcze wycieczki wybierają moi goście.

Sprawdź co oferuję

Wskażę miejsca warte Twojej uwagi. Ułożę dla Ciebie i Twojej grupy indywidualny program wycieczki.

Przeczytaj pełną ofertę »