• Polski
 • Italiano

e-mail:

skype: iwonapilot

tel.: +48 501 406 155

Papieskie okno na Franciszkańskiej 3. Dom rodzinny w Wadowicach. Poznaj miejsca, w których uczył się, mieszkał, pracował oraz pełnił posługę kapłańską i biskupią Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II.

Zapraszam do pielgrzymowania jego szlakiem.

Skontaktuj się ze mną »

« Wróć do wszystkich wycieczek

Szlak Jana Pawała II

Zobacz większą mapę »

Dzień 1 - Kraków

Wawel Pielgrzymowanie śladami Jana Pawła II rozpoczynamy w jego ukochanym Krakowie. W tym mieście mieszkał w czasie swoich studiów, w nim tworzył i pracował, a także rozpoczął swoją kapłańską drogę. Spotykamy się w miejscu dla Papieża szczególnym - na Wawelu. To tutaj, w krypcie św. Leonarda, 2 XI 1946 r. Karol Wojtyła odprawił swoją mszę prymicyjną.

Przechodzimy następnie na ulicę Kanoniczną 19, gdzie mieszkał w latach 1951 do 1964. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Zwiedzimy w nim m.in. pokój, w którym mieszkał . Zobaczymy również dary, które Jan Paweł II otrzymywał od wiernych w trakcie swoich pielgrzymek, a które podarował temu właśnie muzeum. Stamtąd podążymy na Plac Wszystkich Świętych. W bazylice św. Franciszka Karol Wojtyła modlił się jako biskup krakowski. Przedostatnia ławka, w której zazwyczaj siedział, jest oznaczona specjalną tabliczką.

Tuż obok bazyliki, na Franciszkańskiej 3 znajduje się Pałac Biskupów - jedno z miejsc najbardziej związanych z postacią Papieża. To w tamtejszej kaplicy 1 XI 1946 r, kardynał Adam Sapieha wyświęcił Karola Wojtyłę na księdza. W tym miejscu Jan Paweł II mieszkał od 1964 r aż do wyboru na Stolicę Piotrową w 1978 r. Odwiedzając Kraków podczas pielgrzymek do Polski wybierał Pałac jako miejsce swojego odpoczynku. Zasłynął spontanicznymi, nieoficjalnymi wystąpieniami do tłumów wiernych zgromadzonych pod jego oknem.

W ostatnich dniach życia Jana Pawła II, tłumy mieszkańców Krakowa przychodziły pod Pałac, aby modlić się o jego zdrowie. W tym też miejscu, 2 kwietnia 2005 r, kardynał Franciszek Macharski przekazał informację o śmierci Papieża. Przez kolejne dni przed Pałacem składano kwiaty, różnego rodzaju pamiątki i zapalano znicze. Na parapecie „okna papieskiego” do dziś dnia znajduje się wystawiony portret Jana Pawła II.

Z ulicy Franciszkańskiej przechodzimy na Rynek Główny i zwiedzamy Bazylikę Mariacką, gdzie Karol Wojtyła za młodu odprawiał kazania i był zatrudniony jako spowiednik.

W dalszej kolejności przejdziemy na Plac Matejki, do kościoła św. Floriana. Karol Wojtyła pracował w nim jako wikariusz w latach pięćdziesiątych XX wieku. W Kaplicy Najświętszego Sakramentu znajduje się klęcznik, na którym młody wikary modlił się przed wizerunkiem Matki Boskiej. Na pamiątkę w klęcznik wbudowana jest papieska piuska i różaniec podarowany parafii przez Ojca Świętego w 2004 r.

Kolejnym przystankiem w naszej wędrówce są krakowskie Błonia. Stoi na nich tzw. kamień papieski. Upamiętnia on miejsce, w którym w trakcie pielgrzymek Papieża do Krakowa stał ołtarz, na którym sprawowana była Msza Święta.

Z Błoń udajemy się do kościoła św. Stanisława Kostki na Dębnikach. W tym właśnie kościele Karol Wojtyła po raz pierwszy odprawiał msze święte dla większej ilości osób - w Krypcie św. Leonarda mieści się bowiem zaledwie kilka osób. W bocznej kaplicy tego kościoła znajduje się figura Papieża Jana Pawła II w białym, papieskim stroju. Sprawia ona niesamowite wrażenie - Papież wygląda jak żywy!

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach Na zakończenie pierwszego dnia wędrówki docieramy do kaplicy w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, w której to młody Karol Wojtyła modlił się przed obrazem Jezusa Miłosiernego codziennie przed pracą w fabryce Solvay. W Sanktuarium bierzemy udział w Mszy Św. i udajemy się na wieczorny odpoczynek.

Dzień II - Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice

Drugi dzień pielgrzymki poświęconej Janowi Pawłowi II rozpoczynamy w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Było ono miejscem częstych wizyt i modlitw Karola Wojtyły. Przyjeżdżał tutaj jako dziecko i jako młodzieniec, ale także później - jako kapłan, biskup, kardynał, a w końcu jako Papież. W tym właśnie sanktuarium odprawił swoją ostatnią mszę w Polsce.

Tak jak przed laty Karol Wojtyła tak i my przejdziemy Dróżkami Matki Boskiej. W ciszy i zadumie będziemy się modlić i wspominać Sługę Bożego Jana Pawła II.

Z Kalwarii Zebrzydowskiej jedziemy do rodzinnego miasta Papieża - Wadowic. W mieszkaniu, przy ulicy Kościelnej 7, 18 maja 1920 roku przyszedł na świat Karol Wojtyła. Mieszkał w nim przez cały czas swojej nauki, aż do uzyskania matury w miejscowym Państwowym Gimnazjum Męskim.

Obecnie w mieszkaniu państwa Wojtyłów istnieje muzeum. Z wyposażenia z czasów zamieszkania przez rodzinę Papieża pochodzi oryginalny kaflowy piec kuchenny, parę naczyń, stolik i kosz na bieliznę. Na ekspozycję składają się zarówno eksponaty związane z latami przeżytymi w tej kamienicy (głównie fotografie Karola Wojtyły i jego rodziny oraz kopie świadectw i dyplomów) jak i dokumenty z życia studenckiego, a potem kapłańskiego w Krakowie i Watykanie (m.in. cztery sutanny z różnych etapów kariery duchowej: kapłańska, biskupia, kardynalska i papieska).

Pomnik Jana Pawła II w Wadowicach

Z rodzinnego domu Papieża przechodzimy do stojącej niedaleko Bazyliki, w której Karol Wojtyła został ochrzczony. Zobaczymy w niej m.in. akt chrztu z wypisanym jego nazwiskiem oraz weźmiemy udział we Mszy Świętej. W Wadowicach również spróbujemy słynnych kremówek, które Papież wspominał podczas jednej ze swoich pielgrzymek. Na nocleg udajemy się do Częstochowy.

Dzień III – Częstochowa

Ostatni dzień naszego podążania śladami Jana Pawła II rozpoczynamy na Jasnej Górze w Sanktuarium Matki Bożej. Ojciec Święty odwiedzał to miejsce aż sześciokrotnie podczas swoich pielgrzymek do Ojczyzny. Dokonał tutaj zawierzenia całego Kościoła i siebie samego Maryi, Królowej Polski, które nazwał nowym jasnogórskim Aktem Oddania.

Zwiedzanie rozpoczniemy od Bazyliki podziwiając m.in. ołtarz główny przedstawiający scenę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, trzy XVII-wieczne kaplice: św. Pawła Pierwszego Pustelnika oraz dwupoziomową kaplicę: Najświętszego Serca Pana Jezusa u góry oraz Świętych Relikwii na dole.

Cudowny Obraz Następnie udajemy się do kaplicy Matki Bożej, gdzie weźmiemy udział we Mszy Świętej przed Cudownym Obrazem – największym skarbem Jasnej Góry. Od II połowy XVII wieku obraz zaczęto przyozdabiać kosztownymi sukienkami. Do tej pory powstało osiem sukienek, a najnowszą z nich jest bursztynowa sukienka zwana również „sukienką zawierzenia Totus Tuus”. Została przekazana sanktuarium m.in jako wotum dziękczynne za życie i pontyfikat Jana Pawła II. Obraz przyozdabiają również korony papieskie, które Jan Paweł II pobłogosławił dzień przed swoją śmiercią, 1 kwietnia. Złote korony dla Matki Bożej mają wygrawerowany napis „Totus Tuus”. Obecnie wizerunek Maryi i Dzieciątka Jezus zdobi sukienka brylantowa.

Po Mszy Świętej zwiedzamy Arsenał, Muzeum 600-lecia w którym będziemy podziwiali ekspozycje dzieł malarstwa, sukienek na obraz, blach herbowych, starodruków jasnogórskich itd.

Po wyjściu z muzeum udajemy się na wały, gdzie będziemy moli zobaczyć czternaście odlanych z brązu Stacji Drogi Krzyżowej. Zatrzymujemy się na chwilę przed pomnikiem Jana Pawła II, który znajduje się na bastionie Świętej Trójcy i mierzy 4,3 m (bez cokołu). Monument przedstawia stojącego papieża w sutannie, z piuską w lewej ręce, wyciągającego prawą dłoń w geście pozdrawiania. Na zakończenie zobaczymy ołtarz zewnętrzny, na którym odbywały się msze święte podczas wizyt Ojca Świętego na Jasnej Górze. Z tego miejsca możemy podziwiać przepiękny widok na aleję Najświętszej Maryi Panny. Następnie schodzimy z wałów kończąc zwiedzanie klasztoru. Wieczorem tego dnia wracamy do Krakowa.

« Wróć do wszystkich wycieczek

Czas trwania

3 dni

Miejsce rozpoczęcia

Dzień 1 - Wawel, Kraków
Dzień 2 - Sanktuarium w Kalwarii
Zebrzydowskiej
Dzień 3 - Sanktuarium Matki Bożej
na Jasnej Górze

Miejsce zakończenia

Dzień 1 - Sanktuarium Bożego
Miłosierdzia w Łagiewnikach
Dzień 2 - Częstochowa
Dzień 3 - Kraków

Po drodze

 • krypta św. Leonarda, Wawel
 • Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły
 • bazylika św. Franciszka
 • Pałac Biskupów
 • kościół św. Floriana
 • Błonia
 • kościół św. Stanisława Kostki
 • sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
 • Kalwaria Zebrzydowska
 • dom rodzinny Papieża w Wadowicach
 • bazylika w Wadowicach
 • sanktuarium Matki Bożej na
  Jasnej Górze

Zainteresowany wycieczką?

O takiej wycieczce marzyłeś? A może chciałbyś zobaczyć coś innego?

Przygotuję dla Ciebie ofertę. Ustalimy czego potrzebujesz, jakie terminy są najbardziej odpowiednie,co chciałbyś zobaczyć.

Skontaktuj się ze mną!

Masz dodatkowe pytania?

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej albo doprecyzować szczegóły?

Zadzwoń:
tel: +48 501 406 155
skype: iwonapilot

lub napisz:

Zobacz również inne wycieczki

Przekonaj się, jakie jeszcze wycieczki wybierają moi goście.

Sprawdź co oferuję

Wskażę miejsca warte Twojej uwagi. Ułożę dla Ciebie i Twojej grupy indywidualny program wycieczki.

Przeczytaj pełną ofertę »